Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przegląd prasy

24 maja 2004 | Polska-Unia Europejska | NP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PRZEGLĄD PRASY

Konkurencja podatkowa dobra dla całej Europy

Wywiad Georgesa Quioc ze słowackim wicepremierem, ministrem finansów Ivanem Miklosem

GEORGES QUIOC: Komisja Europejska wszczęła procedurę wobec Słowacji z powodu nadmiernego deficytu budżetowego. Czy podniesie pan podatki?

IVAN MIKLOS: Należy spojrzeć na liczby z perspektywy. W ubiegłym roku słowacki deficyt zmalał do 3,6 proc. PKB z 5,7 rok wcześniej. To nadal za dużo wobec kryterium z Maastricht - 3 proc., ale udało nam się obniżyć w ciągu roku deficyt o 1,9 proc. PKB. Kierunek jest zatem wyraźny. Powinniśmy spełnić kryterium z Maastricht w 2006 r.

G.Q.: Czy można przestrzegać Maastricht i obniżać podatki?

I.M.: Taki był nasz dylemat: jak zmniejszyć deficyt budżetowy łagodząc jednocześnie obciążenie podatkowe? Rozwiązaniem było zmniejszenie wydatków publicznych i socjalnych, co zmusiło nas do trudnych reform strukturalnych. W czasie gdy deficyt zmalał z 5,7 proc. PKB w roku 2002 do 3,6 proc. PKB w 2003 r., wpływy z podatków oraz opłat socjalnych zmalały z 49 do 45 proc. PKB. Z jednej strony wzrost pozwolił utrzymać nam zadowalające wpływy podatkowe, a z drugiej restrukturyzacja umożliwiła złagodzenie obciążeń podatkowych. To prawda, że znacznie trudniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament