Przegląd prasy
Konkurencja podatkowa dobra dla całej Europy
Wywiad Georgesa Quioc ze słowackim wicepremierem, ministrem finansów Ivanem Miklosem
GEORGES QUIOC: Komisja Europejska wszczęła procedurę wobec Słowacji z powodu nadmiernego deficytu budżetowego. Czy podniesie pan podatki?
IVAN MIKLOS: Należy spojrzeć na liczby z perspektywy. W ubiegłym roku słowacki deficyt zmalał do 3,6 proc. PKB z 5,7 rok wcześniej. To nadal za dużo wobec kryterium z Maastricht - 3 proc., ale udało nam się obniżyć w ciągu roku deficyt o 1,9 proc. PKB. Kierunek jest zatem wyraźny. Powinniśmy spełnić kryterium z Maastricht w 2006 r.
G.Q.: Czy można przestrzegać Maastricht i obniżać podatki?
I.M.: Taki był nasz dylemat: jak zmniejszyć deficyt budżetowy łagodząc jednocześnie obciążenie podatkowe? Rozwiązaniem było zmniejszenie wydatków publicznych i socjalnych, co zmusiło nas do trudnych reform strukturalnych. W czasie gdy deficyt zmalał z 5,7 proc. PKB w roku 2002 do 3,6 proc. PKB w 2003 r., wpływy z podatków oraz opłat socjalnych zmalały z 49 do 45 proc. PKB. Z jednej strony wzrost pozwolił utrzymać nam zadowalające wpływy podatkowe, a z drugiej restrukturyzacja umożliwiła złagodzenie obciążeń podatkowych. To prawda, że znacznie trudniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta