Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niejasne zasady

24 maja 2004 | Nieruchomości, budownictwo | KM

Użytkowanie wieczyste we własność W przepisowej pętli

Niejasne zasady

KRYSTYNA MILEWSKA

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie jest wcale sprawą prostą. W tej materii bowiem nałożyło się na siebie tyle przepisów - nie zawsze jasnych - że trudno będzie się zorientować, dlaczego jeden użytkownik uwłaszczy się teoretycznie za darmo, a drugi musi zapłacić więcej za przekształcenie, niż się spodziewał, składając o nie wniosek.

Użytkowanie wieczyste jest prawem celowym. Ustanawia się je w Polsce wyłącznie na gruntach publicznych, czyli gminnych i skarbu państwa. Nadanie tego prawa wiązało się z pewnymi korzyściami dla użytkownika wieczystego. Płacił on za to prawo jedynie 15 proc. wartości gruntu, jeżeli była to nieruchomość pod zabudowę mieszkalną, i 25 proc., gdy grunt był przeznaczony pod zabudowę komercyjną. Następnie użytkownik wieczysty przez 99 lat musiał wnosić co rok odpowiednio 1 lub 3 proc. opłaty, liczonej od wartości gruntu, którą co kilka lat aktualizowano do poziomu wartości rynkowej. Ta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament