Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto przetnie węzeł gordyjski?

24 maja 2004 | Publicystyka, Opinie | JR
źródło: Nieznane

Powołanie rządu Marka Belki nie jest żadnym poważnym rozwiązaniem

Kto przetnie węzeł gordyjski?

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

JANUSZ ROLICKI

Zachodzę w głowę, dlaczego Marek Belka, bardzo dobry profesor ekonomii, tak zawzięcie walczy o prezesurę Rady Ministrów. Być może w trzecim podejściu, jak zapewnia prezydent, zostanie w końcu premierem, lecz tak czy siak nie będzie mógł rządzić.

Premier rządu mniejszościowego - a Marek Belka, jak widać z głosowania 14 maja, będzie na co dzień dysponował co najwyżej poparciem zaledwie 188 posłów - zawsze będzie przypominał linoskoczka, którego prędzej czy później czeka bolesny upadek.

Chwilami odnoszę wrażenie, że prezydentowi bardziej zależy na premierostwie Belki niż jego wybrańcowi. Przypomnijmy, że zanim Leszek Miller podał się do dymisji, prezydent włożył wiele serca i trudu w rozmontowanie SLD. Najpierw stawiał na Oleksego, którego długo i namiętnie namawiał, aby został wicepremierem w rządzie Millera. Oleksy, jak sam poświadczył, zgodził się na ten ryzykowny awans dopiero wtedy, gdy otrzymał od Aleksandra Kwaśniewskiego zapewnienie, że zostanie premierem. I w ten sposób został na krótko, bo zaledwie tylko do konwencji SLD, laufrem prezydenta. W czasie obrad areopagu Sojuszu okazało się jednak, że sprawniejszy od niego jest Marek Borowski, który wraz ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament