Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Służebna wobec gospodarki

24 maja 2004 | Prawo | ŻS

Finansowanie nauki Skąd pieniądze na badania, rozwój, innowacje

Służebna wobec gospodarki

Inaczej muszą spojrzeć na swój zawód uczeni, stosunek do nauki powinni zmienić politycy. Pieniędzmi na naukę dysponować będzie minister odpowiedzialny za realizację polityki finansowej państwa. Rozpatrywany obecnie przez sejmowe komisje projekt ustawy o finansowaniu nauki zakłada skuteczniejsze ukierunkowanie badań naukowych.

Obecnie w Polsce na naukę przeznacza się 0,34 proc. PKB. Dla porównania: w Czechach jest to 1,2 - 1,3 proc., w Słowenii - 1,5 proc. Tzw. strategia lizbońska mówi o 3 proc. W tym roku pojawiła się szansa zwiększenia finansowania naszej nauki dzięki środkom z Unii Europejskiej. Otwierają się też możliwości uczestnictwa polskich badaczy i przedsiębiorców w międzynarodowych zespołach badawczych.

By zapewnić zdolność wchłaniania środków, trzeba jednak zmodyfikować system finansowania nauki. I to w taki sposób, aby służyła aktualnym potrzebom społecznym i gospodarczym.

Odpowiada, choć nie rządzi

Na razie w tej dziedzinie od ponad 13 lat obowiązuje ustawa o Komitecie Badań Naukowych. Na jej podstawie KBN, jako kolegialny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament