Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra Firma Vademecum: ZUS po 1 maja. Na własny rachunek

24 maja 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | TM BP

Dobra Firma Vademecum

Na własny rachunek

Tomasz Major Beata Pawłowska

Spis treści

Osoba prowadząca działalność na własny rachunek, często migrująca po terenie Unii, podlega ubezpieczeniom kraju, w którym wykonuje działalność.

Od zasady tej istnieją dwa wyjątki:

1) Wykonujący zwykle działalność na własny rachunek na terenie jednego państwa członkowskiego, a pracujący w innym kraju unijnym, jest objęty ustawodawstwem ubezpieczeniowym pierwszego państwa, pod warunkiem że przewidywany okres świadczenia pracy nie przekracza 12 miesięcy.

2) Prawo pierwszego państwa stosuje się nadal aż do zakończenia pracy, mimo iż zakładany okres jej świadczenia przedłuża się ponad owe 12 miesięcy z powodu niedających się przewidzieć okoliczności, pod warunkiem że wyrazi na to zgodę właściwa władza lub organ kraju, w którym pracę rozpoczęto.

O zgodę należy wystąpić przed upływem pierwszych 12 miesięcy. Przedłużenie również nie może być dłuższe niż 12 miesięcy.

PRZYKŁAD 1

Obywatel polski prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce przez 11 miesięcy wykonuje w Grecji pewne czynności związane z firmą. Przez owe 11 miesięcy może pozostać w polskim systemie ubezpieczeń społecznych.

Aby skorzystać z systemu ubezpieczeniowego kraju wykonywania biznesu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament