Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra Firma Vademecum: ZUS po 1 maja. Gdy pracownik sam płaci składki

24 maja 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | IO

Dobra Firma Vademecum

Gdy pracownik sam płaci składki

IWONA ORLIK

Spis treści

Pracodawca zagraniczny niemający w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa może upoważnić pracownika do pełnienia funkcji płatnika składek za samego siebie. W tym celu strony zawierają specjalną umowę.

Wówczas to pracownik jest zobowiązany do zgłoszenia się do ubezpieczeń, rozliczania oraz opłacania składek za siebie w zastępstwie pracodawcy zagranicznego. Pozwala na to art. 109 rozporządzenia 574/72/EWG z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonywania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 74 z 27 marca 1972 ze zm.).

Takich płatników obsługują właściwe ze względu na ich miejsce zamieszkania jednostki terenowe ZUS (szczegółowy wykaz tych jednostek znajduje się na stronach internetowych ZUS - www.zus.pl). Pełniąc obowiązki płatnika, pracownik musi mieć NIP. Jeśli jest obywatelem Polski, wykorzystuje do tego celu osobisty NIP. Natomiast pozostali obywatele państw Unii Europejskiej muszą wystąpić o jego nadanie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce. Gdy zagraniczna osoba fizyczna zostanie zarejestrowana w Polsce przez właściwy urząd skarbowy jako podatnik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament