Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra Firma Vademecum: ZUS po 1 maja. E 111 na wypadek choroby

24 maja 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | AR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Dobra Firma Vademecum

E 111 na wypadek choroby

Agnieszka Rosa

Spis treści

Wysyłanego do pracy w Unii pracodawca powinien wyposażyć w odpowiednie dokumenty, inaczej pracownik nie skorzysta tam z darmowych świadczeń medycznych. Może liczyć na nie jedynie w takim zakresie, jaki - w razie choroby - zapobiegnie jego powrotowi do Polski.

Do oddelegowanych do pracy w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej nadal można stosować polskie prawo ubezpieczeniowe. W tym celu najpierw trzeba uzyskać w Polsce formularz E 101. Wypełnia go pracodawca i składa w swoim oddziale ZUS. Pracownik nie musi więc osobiście zgłaszać się po niego. ZUS przeprowadza postępowanie wyjaśniające, badając, czy są spełnione wszystkie warunki pozwalające na uznanie danej osoby za pracownika wysłanego. Jeśli tak, potwierdza formularz E 101.

Formularz E 101 wydaje się, gdy oddelegowanie nie przekracza 12 miesięcy. Jeśli zostanie ono przedłużone o kolejne 12 miesięcy z powodu niedających się przewidzieć okoliczności, sporządza się druk E 102. Gdy z góry wiadomo, że wysłanie ma trwać powyżej 12 miesięcy, ważność formularza E 101 może przekraczać rok, ale nie więcej niż 5 lat.

DO KOŃCA MAJA...

Jeśli oddelegowanie do któregoś z państw członkowskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament