Dobra Firma Vademecum: ZUS po 1 maja. E 111 na wypadek choroby
E 111 na wypadek choroby
Agnieszka Rosa
Spis treści
Wysyłanego do pracy w Unii pracodawca powinien wyposażyć w odpowiednie dokumenty, inaczej pracownik nie skorzysta tam z darmowych świadczeń medycznych. Może liczyć na nie jedynie w takim zakresie, jaki - w razie choroby - zapobiegnie jego powrotowi do Polski.
Do oddelegowanych do pracy w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej nadal można stosować polskie prawo ubezpieczeniowe. W tym celu najpierw trzeba uzyskać w Polsce formularz E 101. Wypełnia go pracodawca i składa w swoim oddziale ZUS. Pracownik nie musi więc osobiście zgłaszać się po niego. ZUS przeprowadza postępowanie wyjaśniające, badając, czy są spełnione wszystkie warunki pozwalające na uznanie danej osoby za pracownika wysłanego. Jeśli tak, potwierdza formularz E 101.
Formularz E 101 wydaje się, gdy oddelegowanie nie przekracza 12 miesięcy. Jeśli zostanie ono przedłużone o kolejne 12 miesięcy z powodu niedających się przewidzieć okoliczności, sporządza się druk E 102. Gdy z góry wiadomo, że wysłanie ma trwać powyżej 12 miesięcy, ważność formularza E 101 może przekraczać rok, ale nie więcej niż 5 lat.
DO KOŃCA MAJA...
Jeśli oddelegowanie do któregoś z państw członkowskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta