Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instrument cenny, choć niedoskonały

24 maja 2004 | Prawo | PD

Prawo cywilne Odpowiedzialność za szkody wyrządzone działaniem organu władzy publicznej

Instrument cenny, choć niedoskonały

PIOTR DYCZEWSKI

Sejm znowelizował przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania administracyjnego, dotyczące odpowiedzialności za szkody wyrządzone wykonywaniem władzy publicznej. Kierunek przyjętych zmian jest ciekawy. Wątpliwości wzbudza jednak pozostawienie odrębnych zapisów w ordynacji podatkowej. Konkretyzacji wymaga też zapis o postępowaniu właściwym do stwierdzenia niezgodności z prawem ostatecznej decyzji administracyjnej.

Ustawa z 14 maja o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz innych ustaw, ma dostosować przepisy wyżej wymienionych kodeksów do art. 77 ust. 1 Konstytucji RP, który stanowi, iż każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej. Obejmuje też, choć jak się wydaje w zbyt małym stopniu, zmiany w art. 261 ordynacji podatkowej - dotyczącym odszkodowania związanego z wydaniem wadliwych decyzji podatkowych oraz wprowadza nowy przepis art. 261a, który za pomocą niedookreślonego zwrotu - "w pozostałych przypadkach poniesienia przez stronę szkody" - odsyła do przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odszkodowania.

Ustawodawca uznał natomiast, iż w związku z nowelizacją kodeksu cywilnego niezbędne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament