Gdzie płacić składki
Gdzie płacić składki
Tomasz Major, Beata Pawłowska
Spis treści
Wejście do Unii otwiera przed Polakami wiele furtek, m.in. nowe rynki pracy. Jednocześnie powoduje problemy, gdzie płacić składki na ubezpieczenia społeczne za pracowników czy przedsiębiorców migrujących po różnych krajach. Na przykład za Polaka, który pracuje w Danii, a na stałe mieszka w Poznaniu.
Trudności te nie są niczym nowym w Unii Europejskiej. Każdy z 25 krajów członkowskich ma przecież własny system zabezpieczenia społecznego, różniący się od innych zasadami finansowania składek oraz poziomem i zakresem wypłacanych świadczeń. Utrudnia to wyliczenie świadczenia należnego osobie, która podczas swej kariery zawodowej podlegała różnym systemom ubezpieczeń (w kilku państwach). Dlatego też konieczne stało się opracowanie procedury koordynującej poszczególne systemy. Daje ona wskazówki, gdzie płacić składki np. za pracownika świadczącego pracę w Danii, a mieszkającego w Polsce, albo za przedsiębiorcę z firmą zarejestrowaną w Niemczech, ale prowadzoną w Anglii. Ramy prawne tej koordynacji tworzą dwa rozporządzenia Rady EWG:
- nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta