Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nic na pewno nie wiadomo

24 maja 2004 | Nieruchomości, budownictwo | KM

VAT po 1 maja Przepisy nadal niejasne

Nic na pewno nie wiadomo

Kiedy pośrednik ma naliczać VAT do prowizji? Czy zamawiając drzwi z montażem zapłacimy inną stawkę VAT za drzwi i inną za montaż? Kiedy działka jest budowlana i obowiązuje przy jej sprzedaży 22-proc. VAT? Czy spółdzielnia może skorzystać ze stawki zerowej VAT, budując mieszkania na własność? Niestety, te pytania ciągle są otwarte. Urzędnicy skarbowi udzielają różnych odpowiedzi, doradcy - także, a Ministerstwo Finansów milczy.

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami nie mają wątpliwości, że co do zasady opodatkowani są 22-procentową stawką VAT. Ustawa mówi jednak, iż pośrednik płaci ten podatek po przekroczeniu 30-krotności prowizji, a z rozporządzenia ministra finansów wynika, że pośrednik jest z tego podatku zwolniony, jeżeli w poprzednim roku podatkowym jego przychody z prowizji nie przekroczyły 10 tys. euro. Jakiego więc przepisu trzeba się trzymać? Adam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament