Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemi świadkowie historii

24 maja 2004 | Promocyjny | PJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Duch Stalina straszy w Legnicy

Niemi świadkowie historii

Decyzja o wybudowaniu Pomnika Wdzięczności Ziemi Legnickiej dla Armii Czerwonej zapadła 15 grudnia 1948 roku

(c) ARCHIWUM TEATRU IM. MODRZEJEWSKIEJ

Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej jest jednym z symboli Legnicy. Przyznają to zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy. Dwaj żołnierze - radziecki i polski z dziewczynką na ręku - od ponad pół wieku dzielą mieszkańców miasta. Wokół pomnika stoczono już niezliczone polityczne boje. Relikt epoki stalinizmu przetrzymał ustrojowe zmiany, lustrację i wizytę papieża w Legnicy. Razem z nim gród nad Kaczawą wszedł do Unii Europejskiej.

Każdy pomnik powinien łączyć, a nie dzielić - z tym zgadzają się wszyscy. W przypadku pomnika stojącego w centrum Legnicy można mówić jednak tylko o podziałach. Symbolika pomnika jest prosta. Oto polski żołnierz w postawie wasala (wyprężony na baczność) przyjmuje z rąk czerwonoarmisty (postawa na spocznij), polską dziewczynkę. Ta oparta jest o pewne ramię żołnierza radzieckiego. PeeReLka - jak później ją nazywano w Legnicy - ubrana jest w fartuszek radzieckiej uczennicy.

- Drugiej takiej architektonicznej szpetoty w życiu nie widziałem. Nie mówiąc już o ideologicznej wymowie pomnika - twierdzi Maciej Juniszewski, były radny i autor książek o Legnicy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament