Niemi świadkowie historii
Niemi świadkowie historii
Decyzja o wybudowaniu Pomnika Wdzięczności Ziemi Legnickiej dla Armii Czerwonej zapadła 15 grudnia 1948 roku
(c) ARCHIWUM TEATRU IM. MODRZEJEWSKIEJ
Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej jest jednym z symboli Legnicy. Przyznają to zarówno jego zwolennicy, jak i przeciwnicy. Dwaj żołnierze - radziecki i polski z dziewczynką na ręku - od ponad pół wieku dzielą mieszkańców miasta. Wokół pomnika stoczono już niezliczone polityczne boje. Relikt epoki stalinizmu przetrzymał ustrojowe zmiany, lustrację i wizytę papieża w Legnicy. Razem z nim gród nad Kaczawą wszedł do Unii Europejskiej.
Każdy pomnik powinien łączyć, a nie dzielić - z tym zgadzają się wszyscy. W przypadku pomnika stojącego w centrum Legnicy można mówić jednak tylko o podziałach. Symbolika pomnika jest prosta. Oto polski żołnierz w postawie wasala (wyprężony na baczność) przyjmuje z rąk czerwonoarmisty (postawa na spocznij), polską dziewczynkę. Ta oparta jest o pewne ramię żołnierza radzieckiego. PeeReLka - jak później ją nazywano w Legnicy - ubrana jest w fartuszek radzieckiej uczennicy.
- Drugiej takiej architektonicznej szpetoty w życiu nie widziałem. Nie mówiąc już o ideologicznej wymowie pomnika - twierdzi Maciej Juniszewski, były radny i autor książek o Legnicy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta