Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słownik Georga Orwella

24 maja 2004 | Publicystyka, Opinie | KG

Projekt europejskiej konstytucji zmierza do odebrania suwerenności krajom członkowskim Unii

Słownik Georga Orwella

KRYSTYNA GRZYBOWSKA

Niektóre media dość jednostronnie informują społeczeństwo o sporach wokół projektu konstytucji. Każe nam się niemal wierzyć, że gdyby nie postawa Polski, konstytucję przyjęto by jednogłośnie i z entuzjazmem już w grudniu ubiegłego roku. W telewizyjnych przeglądach prasy zagranicznej cytowane są głównie europejskie gazety lewicowe, chętnie zrzucające na nas odpowiedzialność za blokadę konstytucji. W istocie, nie my jesteśmy głównym rozgrywającym w tej walce o europejską ustawę zasadniczą. To Wielka Brytania zadecyduje, czy wejdzie ona w życie, czy też zostanie zablokowana albo gruntownie zmieniona, na co raczej nie można liczyć.

Niedawno w Paryżu spotkali się na wspólnym obiedzie dwaj, przy całych pozorach przyjaźni, najwięksi antagoniści na europejskiej scenie: prezydent Francji Jacques Chirac i premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Spotkanie poświęcone głównie projektowi konstytucji i referendum w tej sprawie w Wielkiej Brytanii nie przyniosło żadnego rezultatu. Panowie po spożyciu obiadu oświadczyli, że opowiadają się za przyjęciem Turcji do UE, ale w bardzo odległym czasie.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii rozpętała się gorąca dyskusja, w której przeciwników konstytucji jest więcej niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3234

Spis treści
Zamów abonament