Inspektorzy pracy będą surowiej karać i szybciej działać
A to za sprawą nowej ustawy z 13 kwietnia bieżącego roku o Państwowej Inspekcji Pracy (DzU nr 89, poz. 589), która wchodzi w życie właśnie 1 lipca. Winduje ona pięciokrotnie mandaty nakładane na nierzetelnych przedsiębiorców przez inspektorów pracy oraz sześciokrotnie - przez sądy grodzkie. Niewykonanie wyroku nakazującego wypłatę zaległego wynagrodzenia lub innego świadczenia uznaje za przestępstwo. Niezdyscyplinowanemu pracodawcy grozi za to nawet więzieniem. Od 1 lipca inspekcja pracy będzie też ścigać zatrudnienie na czarno. Przejmuje bowiem od wojewody ponad 300 policjantów pracy. Każe przedsiębiorcom zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy także osobom świadczącym na ich terenie w ramach własnej firmy, tzw. samozatrudnionym. Więcej obowiązków bhp przerzuca też na pracodawcę użytkownika, który wypożyczy czasownika z agencji pracy tymczasowej. Wprowadza wiele rozwiązań poprawiających skuteczność działania inspekcji pracy.
>Wyższe grzywny za wyzysk zatrudnionychZaniedbujesz bezpieczeństwo i higienę pracy, ustawicznie zalegasz z pensjami albo nie udzielasz urlopów? Jeśli inspektor pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta