Czy warto mieć euro
Idą one w ślady Słowenii, która na początku tego roku jako pierwsze z państw postkomunistycznych przyjęła wspólną walutę. Czy Polska powinna się spieszyć i podążać za nimi? W ostatnim badaniu Komisji Europejskiej cztery piąte Polaków uważało, że wprowadzenie euro spowoduje wzrost kosztów utrzymania. Respondenci wskazują na przykład innych krajów, które wprowadziły euro, gdzie ankietowani uważają, że to głównie konsumenci stracili na przyjęciu wspólnej waluty. Czy takie obawy Polaków są uzasadnione?
Po pierwsze pamiętajmy, że niezależnie od przyjęcia euro ceny w Polsce będą się zbliżać do poziomu państw członkowskich starej UE. To naturalny proces konwergencji będący ubocznym efektem rosnącej stopy życiowej. Poziom cen w Polsce podniósł się z 45 proc. średniej UE w 1995 roku do 55...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta