Mieszkanie dla żony, udział we wkładzie dla córki
Mieszkania spółdzielczego o statusie lokatorskim nie można sprzedać, darować ani dziedziczyć. Może je zatrzymać po śmierci członka spółdzielni tylko osoba bliska. Od 31 lipca 2007 r. nawet jeśli w nim nie mieszkała
Ojciec czytelniczki zmarł, nie pozostawiając testamentu. Spadkobierczyniami są ona jako jedyna córka oraz jej macocha, z którą ojciec ożenił się po śmierci matki czytelniczki. Ojciec do końca zajmował razem z drugą żoną mieszkanie spółdzielcze o statusie lokatorskim, przydzielone w trakcie tego małżeństwa. Czytelniczka nie ma własnego mieszkania. Jest zainteresowana przejęciem lokum po ojcu. Pyta, jakie ma na to szanse i jak przedstawia się jej prawo do wkładu na to mieszkanie.
Prawo do lokum dla wdowy
Jeśli w mieszkaniu tym mieszka druga żona zmarłego członka spółdzielni i zamierza w nim mieszkać, czytelniczka nie ma szans na nabycie praw do niego. Wedle bowiem art. 14 ustawy z 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych z chwilą śmierci jednego z małżonków lokatorskie prawo do lokalu, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu małżonkowi.
Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta