Osobne portfele małżonków
Rozdzielność majątkowa staje się coraz popularniejszym sposobem na finansową zgodę w małżeństwie. Nie zawsze jednak się ona opłaca
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego parę zaczyna łączyć ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że od momentu ślubu wszystko, co małżonkowie zarobią, otrzymają (również prezenty ślubne) lub kupią, stanie się ich wspólną własnością. Ma to swoje plusy i minusy. Korzystna jest z pewnością możliwość wspólnego rozliczania podatków, zwłaszcza gdy dochody małżonków są zróżnicowane. Brak intercyzy może się jednak okazać ryzykowny, gdy jeden z partnerów prowadzi działalność gospodarczą. Ewentualne bankructwo, a w następstwie egzekucja komornicza obciąży bowiem wspólną kasę. W takich sytuacjach korzystna okazuje się intercyza, ponieważ chroni współmałżonka przed wierzycielami.
Czym jest intercyza
To umowa, która wprowadza rozdzielność majątkową między małżonkami. Można ją podpisać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta