W odzyskaniu nadpłaconej pensji często pomagają sądy
Nie tak łatwo przyjdzie ci naprawić błąd, jeśli wypłaciłeś zatrudnionemu więcej, niż się należało. O nadwyżkę musisz się czasami upomnieć w sądzie
Sposób postępowania pracodawcy w takiej sytuacji zależy od tego, z jakich powodów i w jakich okolicznościach powstała nadpłata. W grę wchodzą dwie przyczyny:
- pomyłka osoby dokonującej wypłaty,
- wypłata wynagrodzenia z góry za miesiąc, w którym pracownik nie ma prawa do pensji za wszystkie dni.
Bez pytania podwładnego
Z wynagrodzenia za pracę odliczamy w pełnej wysokości wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który podwładny nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Wynika tak z art. 87 § 7 kodeksu pracy, który stosujemy przy wypłacie pensji z góry za dany miesiąc. Nie wiadomo bowiem wtedy, czy zatrudniony przepracuje wszystkie dni miesiąca zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy i czy za wszystkie te dni będzie mu przysługiwać wynagrodzenie. Gdyby się więc tak zdarzyło, że będzie nieobecny w pracy bez prawa do wynagrodzenia za te dni, wówczas sami możemy odliczyć z następnej pensji wynagrodzenie nienależnie uiszczone.
>przykład 1
Pani Joanna, nauczycielka, otrzymała za październik wypłatę z góry. W tym miesiącu musiała jednak skorzystać z trzech dni urlopu bezpłatnego. Ponieważ za te dni nie należy jej się wynagrodzenie, szkoła wypłaciła pensję za listopad, pomniejszoną o jego wysokość.
Nie ma pewności co do tego, czy opisane zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta