Biznesmen na chorobowym nie może podpisać faktury
Bez ryzyka utraty prawa do zasiłku chorobowego przedsiębiorcy wolno tylko sporządzać i podpisać listę płac, kartę ewidencji czasu pracy czy świadectwo pracy, czyli wykonywać obowiązki pracodawcy
Natomiast przy innych czynnościach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą musi posłużyć się upoważnioną do tego osobą. I to nawet wtedy, gdy chodzi o czynności, które nie będą w jakimkolwiek stopniu zagrażać jego rekonwalescencji.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), stosowanym też do osób prowadzących działalność gospodarczą, ubezpieczony wykonujący w czasie choroby pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Nie pracuj na zasiłku
Orzecznictwo Sądu Najwyższego ukształtowane na gruncie tego przepisu, jak i niemal tak samo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta