Nie tak łatwo sporządzić pismo o zwolnieniu chorego
W oświadczeniu o zwolnieniu bez wypowiedzenia z powodu długiej choroby nie podajemy daty rozwiązania stosunku pracy. Nie obawiajmy się przy tym, że nie będziemy wiedzieli, co wpisać w świadectwie pracy
Kadrowi wciąż mają trudności ze zwalnianiem chorych pracowników. Nie wiedzą, jak formułować wysyłane do nich pisma o rozwiązaniu umowy na podstawie art. 53 kodeksu pracy. Zacznijmy jednak od początku.
Do kiedy pod osłoną
Zgodnie z tym przepisem szef może się rozstać z zatrudnionym w danej firmie krócej niż sześć miesięcy, jeśli choroba przekracza trzy miesiące. W świetle wyroku Sądu Najwyższego z 21 lipca 1999 r. (I PKN 161/99) do owych sześciu miesięcy nie wliczamy czasu przebywania na zwolnieniu lekarskim. Pracownik z dłuższym stażem (przynajmniej sześciomiesięcznym) traci ochronę, gdy choroba trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące. Dotyczy to również poszkodowanego w wypadku przy pracy albo dotkniętego chorobą zawodową.
>przykład 1
Pan Jan podjął pracę 1 kwietnia br. Od 17 września przebywa bez przerwy na zwolnieniu lekarskim, ale nie z powodu wypadku przy pracy czy choroby zawodowej. Ponieważ do dnia zachorowania przepracował w zakładzie jedynie pięć miesięcy i 16 dni, pozostaje pod ochroną przez trzy miesiące niedyspozycji, czyli do 16 grudnia 2007 r. Potem szefowi wolno rozwiązać z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 kodeksu.
>przykład 2
Pani Ewa, długoletnia pracownica spółki, poważnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta