Ułamkowy wymiar urlopu wolno zaokrąglić w górę
Osobie w pierwszej pracy często przysługuje po miesiącu zatrudnienia 1,66 dnia urlopu. Szef może ten ułamek zaokrąglić w górę, udzielając mu dwóch dni wypoczynku
– Ile urlopu należy się w pierwszej pracy zatrudnionemu od 24 października do 30 listopada 2007 r.? Czy wynikający z tego obliczenia ułamkowy wypoczynek mogę zaokrąglić do pełnego dnia? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Dla debiutujących pracowników kodeks pracy przewiduje odmienne niż dla pozostałych zatrudnionych reguły dotyczące urlopów wypoczynkowych. W roku kalendarzowym, kiedy rozpoczynają oni pracę, uzyskują prawo do wypoczynku z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku (art. 153 k.p.).
Po przepracowaniu roku będzie to 20 dni, bo zgodnie z art. 154 k.p. tyle wypoczynku przysługuje temu, kto jest zatrudniony mniej niż 10 lat. Nawet lata nauki na studiach nie podniosą stażu uwzględnianego do urlopu. Art. 155 § 1 pkt 6 k.p. daje za to 8 lat stażu pracy.
Dla rozpoczynającego karierę zawodową po miesiącu zatrudnienia liczbę dni wypoczynku stanowi iloczyn 1/12 i 20 dni (wymiar). Zatem u pracownika czytelniczki z upływem 23 listopada, bo wtedy mija mu miesiąc pracy, dostałby za niego:
1/12 x 20 dni = 1,66 dnia urlopu.
Udziel w godzinach
Wypoczynek za jeden miesiąc należy przeliczyć na godziny, bo zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta