Przedsiębiorca ma prawo ustanowić pełnomocnika
W postępowaniu podatkowym przedsiębiorca nie musi działać osobiście. Może ustanowić pełnomocnika. Czynności tego ostatniego będą traktowane tak, jakby wykonał je sam przedsiębiorca
Kiedy można ustanowić pełnomocnika i kto może nim być – mówią przepisy ordynacji podatkowej (op). Wynika z nich, że podatnik co do zasady może działać przez pełnomocnika. Jest to niedopuszczalne, tylko jeśli charakter czynności wymaga jego osobistego działania. Wtedy przedsiębiorca sam musi pofatygować się do urzędu skarbowego. Przepisy nie wymieniają jednak katalogu czynności, które wymagają osobistego udziału podatnika. Można przyjąć, że osobiście będzie musiał stawić się w urzędzie, gdy np. pracownicy fiskusa postanowią go przesłuchać. Potwierdzają to organy podatkowe, np. Urząd Skarbowy w Sierpcu w interpretacji z 28 czerwca 2006 r. (427/ZO/ 443-4/06).
Tylko osoby fizyczne...
Pełnomocnikiem przedsiębiorcy może być tylko osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Zdolność tę ocenia się według przepisów prawa cywilnego. Pełnomocnikiem może być zatem taka osoba, która ukończyła 18 lat i nie orzeczono w stosunku do niej ubezwłasnowolnienia (częściowego lub całkowitego).
Skoro pełnomocnikiem może być tylko osoba fizyczna, nie można ustanowić nim biura rachunkowego. Może nim być natomiast osoba, która to biuro prowadzi lub jest w nim zatrudniona. Pełnomocnikiem podatnika może być również doradca podatkowy, radca prawny lub adwokat.
Pełnomocnikiem podatnika w postępowaniu przed organami celnymi, w sprawach dotyczących podatku od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta