Po zwrocie towaru unijnemu dostawcy trzeba skorygować obrót i podatek
Zakup towarów od kontrahenta z innego kraju Unii Europejskiej musi być potwierdzony fakturą wewnętrzną. Zwrot tego towaru należy udokumentować wewnętrzną fakturą korygującą
– Jak rozliczyć zwrot wadliwego towaru dla kontrahenta z Niemiec? Czy musimy czekać na wystawienie przez niego faktury korygującej, czy wystarczy, że wystawimy notę korygującą? Jaki kurs zastosować do przeliczenia kwot w walucie? – pyta czytelnik DF.
Zwrot towarów sprzedawcy nie jest odrębną (nową) transakcją dostawy. Oznacza konieczność korekty wartości obrotu i podatku z tytułu wcześniejszego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).
Trzeba skorygować obrót
Podstawą opodatkowania WNT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Tak wynika z art. 31 ust. 1 ustawy o VAT. Według ust. 3 przy ustalaniu podstawy opodatkowania odpowiednie zastosowanie ma art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem zmniejsza się ją o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Z tego wynika, że w razie zwrotu towaru kontrahentowi przedsiębiorca powinien zmniejszyć obrót i podatek należny (a jednocześnie naliczony) z tytułu WNT. Wątpliwości czytelnika dotyczą tego, jak to zrobić.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta