Chcą oszczędzać energię, ale w nowych blokach
W każdym mieszkaniu najwyższego, 26-piętrowego budynku Cirrus w Finlandii zastosowano urządzenia pozwalające odzyskiwać ciepło z zużytego powietrza. Tym sposobem można oszczędzać energię. Przedstawiciele stołecznych spółdzielni przyznają, że technologia jest godna uwagi. Ale pojawia się pytanie: skąd wziąć pieniądze na nowoczesną wentylację, skoro brakuje ich nawet na remonty?
W fińskim budynku Cirrus znalazło się aż 116 urządzeń marki ILTO. System wentylacji jest więc „zdecentralizowany” – wymiana powietrza w obiekcie odbywa się na wielu poziomach.
Podstawową częścią takich urządzeń do mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej jest rekuperator, czyli wymiennik ciepła. Powietrze, które wlatuje do pomieszczeń z zewnątrz, jest w rekuperatorze podgrzewane, także przez powietrze już zużyte. I to właśnie usuwane z domu powietrze dzięki specjalistycznym urządzeniom oddaje swoją energię. Dzięki temu można ją oszczędzać. Fiński Cirrus był budowany od podstaw, ale urządzenia można z powodzeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta