VAT od komisu ustalamy najpierw ze starych faktur
Rozliczenie komisu ułatwi wskazanie przez komisanta, za które faktury płaci. Gdy jest to niemożliwe, kontrahenci mogą ustalić, że w pierwszej kolejności rozliczane są faktury chronologicznie najstarsze
– Sprzedajemy wyroby na podstawie umowy komisu. Dotyczy to szerokiego asortymentu produktów i dużych ich ilości. Na każdą dostawę do komisanta wystawiamy fakturę VAT. Komisant po sprzedaży osobom trzecim sporządza zestawienie za okres miesięczny. Nie jest jednak możliwe precyzyjne przyporządkowanie sprzedaży osobom trzecim do poszczególnych faktur VAT. Jak mamy zatem udokumentować obrót i podatek należny? – pyta czytelnik DF.
Podatkowe rozliczenie transakcji sprzedaży komisowej sprawia kłopoty od dawna. Tak było pod rządami poprzedniej ustawy o VAT, tak też jest teraz, i to mimo że niekorzystne początkowo regulacje wprowadzone w ustawie o VAT z 2004 r. zmodyfikowała nowelizacja obowiązująca od 1 czerwca 2005 r.
Najpierw faktura, potem zapłata
Komis jest umową, przy której zleceniobiorca (komisant) zobowiązuje się do sprzedaży rzeczy ruchomych na rzecz zleceniodawcy (komitenta), lecz w imieniu własnym, a komitent zobowiązuje się zapłacić za tę usługę wynagrodzenie (prowizję). W świetle przepisów o VAT transakcje w ramach komisu traktuje się jak dwie odrębne dostawy towarów: od komitenta do komisanta i od komisanta do finalnego nabywcy. Dla komitenta obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą otrzymania przez niego zapłaty za wydany towar, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przez komisanta. Faktura powinna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta