Pracownik nie zawsze zapłaci podatek od ubezpieczenia ufundowanego przez pracodawcę
Jeśli pracodawca sam ubezpiecza pracowników, jedynie ich o tym informując, grupowo nie powstaje u nich przychód do opodatkowania
Wykupywanie ubezpieczeń grupowych przez pracodawców swoim pracownikom staje się coraz powszechniejszą praktyką. Jednak skutki podatkowe, zwłaszcza po stronie pracowników, ciągle budzą wątpliwości.
Przychody z pracy
W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) przychodami są, co do zasady, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przychodami ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof) są natomiast wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Będą to zwłaszcza: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Świadczenie dla zatrudnionego
W praktyce utarł się pogląd, że pokrycie przez pracodawcę składki na ubezpieczenie pracowników jest świadczeniem w ramach umowy o pracę, czyli, co do zasady, jest przychodem pracownika. Opiera się on na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta