Dziesięć wynalazków, które zmieniły sposób prowadzenia wojen
Starożytność
Koń
Choć konia trudno uznać za wynalazek, to już jego wykorzystanie w celach wojskowych jak najbardziej. Stało się to w epoce brązu i szybko spowodowało istną rewolucję. Najpierw zaprzęgnięte do rydwanów konie (zamiast wołów i osłów) zwiększyły ich szybkość i mobilność, potem następny krok uczynili Asyryjczycy, wsadzając na konia jeźdźca. Odtąd kawaleria stała się, obok piechoty, podstawowym rodzajem wojska, tworząc najczęściej skrzydła szyku. Jej zmierzch nastąpił dopiero na początku XX wieku.
Średniowiecze
Strzemiona
Choć wpływ strzemion na sztukę wojenną pozostaje dyskusyjny, to bez nich nie powstałaby zapewne najważniejsza formacja średniowiecza – rycerska jazda. Oparcie, jakie dawały strzemiona (wraz z wysokim siodłem), umożliwiało opancerzonemu kawalerzyście efektywniejsze użycie włóczni, a potem znacznie cięższej i dłuższej kopii, jak również zadanie zamaszystego ciosu ciężkim mieczem. Strzemiona nie były znane w świecie grecko-rzymskim, ich rozpowszechnienie jest związane z militarną działalnością Awarów i Węgrów w drugiej połowie I tysiąclecia n.e.
Proch
Recepturę produkcji prochu stworzono we wczesnym średniowieczu w Chinach; wykorzystywano go między innymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta