Jak przeszukiwać kancelarię adwokacką
Sam sposób przeszukania może rodzić ryzyko pogwałcenia prawa adwokata do tajemnicy zawodowej – orzekł Trybunał Praw Człowieka, o czym pisze adwokat, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
W związku z postępowaniem karnym w sprawie nielegalnego handlu lekami przeszukaniu została poddana kancelaria adwokata Gottfrieda Wiesera; chodziło o znalezienie rachunków i akt dotyczących spółek Bicos i Novamed, której Bicos był wyłącznym właścicielem. W właścicielem i dyrektorem tej ostatniej był właśnie Wieser. Podczas przeszukania obecny był przedstawiciel Stowarzyszenia Adwokatów Salzburga (SAS).
Wieser miał zastrzeżenia co do przeszukania i zajęcia danych elektronicznych, a ponieważ sądy krajowe oddaliły jego zarzuty, więc poskarżył się Trybunałowi Praw Człowieka.
Ingerencja przewidziana przez prawo
Przeszukanie i zajęcie danych elektronicznych stanowiło ingerencję w prawo do poszanowania korespondencji w rozumieniu art. 8 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Biorąc pod uwagę orzecznictwo rozciągające pojęcie „dom” również na pomieszczenia służące do działalności biznesowej, Trybunał nie widział podstaw do odrębnego potraktowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta