Arsenał minionych wieków
Wojna na morzu
Czasy wyprawy trojańskiej stanowią okres kształtowania się morskiej sztuki wojennej i budowania okrętów przeznaczonych do działań militarnych. W XII wieku doszło do pierwszej odnotowanej w historii bitwy morskiej (w zasadzie lądowo-morskiej) pomiędzy tzw. Ludami Morza, wśród których prawdopodobnie znajdowali się Achajowie, a Egipcjanami. Egipcjanie odnieśli w niej zwycięstwo dzięki lepiej dostosowanym do płytszych wód Delty Nilu okrętom.
Flota odgrywała u Mykeńczyków rolę decydującą, zważywszy na obszar działań. Jej podstawowym zadaniem był transport żołnierzy, którzy następnie toczyli walkę na lądzie. Okręty musiały być stosunkowo niewielkie i na tyle lekkie, że po dopłynięciu do miejsca przeznaczenia wyciągano je na brzeg (o czym wielokrotnie wspominają źródła pisane). Charakter żeglugi, czyli dosyć bliskie trzymanie się linii brzegowej, również musiał determinować sposób budowy. Jednym z najstarszych typów okrętów, wymienianym także przez Homera, był pięćdziesięciowiosłowiec, czyli pentekontera. Wiosła znajdowały się w jednym rzędzie; statek mierzył około 20 m, a jego zanurzenie nie przekraczało metra. Budowano go z drewna sosnowego i osadzano wręgami; jako uszczelnienie stosowano odpowiednio wyprawione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta