Medyków trzeba lepiej wynagradzać za dłuższą pracę
Szpitale muszą wliczać dyżury medyczne do czasu pracy lekarzy i płacić za nie według stawek dla godzin nadliczbowych wynikających z kodeksu pracy
Przesądziła o tym nowelizacja z 24 sierpnia 2007 r. (DzU nr 176, poz. 1240) ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89, dalej ustawa o ZOZ), która obowiązuje od 1 stycznia 2008 r.
Ile godzin w szpitalu
Czas pracy pracowników ZOZ nie może od nowego roku przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (7 godzin 35 minut x 5 dni).
Pozostałe normy dobowe i skorygowane przeciętne tygodniowe dla innych pracujących w publicznych i niepublicznych ZOZ wynoszą:
∑ 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 na tydzień – dla pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych,
∑ 6 godzin na dobę i przeciętnie 30 na tydzień – dla niewidomych zatrudnionych na stanowiskach wymagających kontaktu z pacjentami,
∑ 5 godzin na dobę i przeciętnie 25 na tydzień – dla komórek organizacyjnych (zakładów i pracowni), w których występują szczególne lub szczególnie uciążliwe warunki.
Pięciogodzinny dzienny czas pracy obowiązuje też radiologów, radioterapeutów, fizykoterapeutów, patomorfologów, histopatologów pracujących na samodzielnych stanowiskach lub wykonujących określone zadania.
Przypominamy jednak, że zatrudnionych np. w domu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta