Niektóre przepisy prawa wyborczego wymagają pilnych zmian
Przeprowadzenie wyborów zgodnie z prawem jest organizacyjnie niewykonalne – twierdzi sekretarz miasta Zduńska Wola
W systemie prawa wyborczego istnieją przestarzałe i dysfunkcjonalne instytucje. Zauważalne zaś zwiększenie skali nieprawidłowości odnotowanych podczas ostatnich wyborów parlamentarnych powinno być poważnym sygnałem do zajęcia się problemem.
System prawa wyborczego tworzy plik pięciu luźno powiązanych ze sobą ustaw regulujących procedurę wyborów: prezydenta RP, do parlamentu (Sejmu i Senatu) i Parlamentu Europejskiego oraz organów jednostek samorządu terytorialnego. Obok rozporządzeń wykonawczych uszczegółowieniem tej procedury zajmuje się Państwowa Komisja Wyborcza, wydając uchwały mające charakter wiążących wytycznych.
Zgłaszany od lat pomysł kodyfikacji prawa wyborczego nie znajduje uznania, nie podejmuje go żadne środowisko polityczne. Dziwić może jednak bierność PKW, biorąc pod uwagę, że ujednolicenie niektórych obszarów procedury wyborczej jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne.
Pilnego zreformowania wymaga tryb powoływania, szkolenia, wynagradzania i rozliczania komisji wyborczych, które są podstawowymi, niezależnymi organami systemu wyborczego. Założenie, że nieprofesjonalny (społeczny) skład komisji podoła realizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta