Które źródło komu pomoże
Dzięki spacerom w pobliżu tężni w Ciechocinku obniża się ciśnienie krwi. To efekt działania związków bromu i jodu zawartych w naturalnych aerozolach, powstających podczas przesączania się leczniczych wód solankowych przez umocowane w drewnianych konstrukcjach tężni gałązki tarniny.
Ciechocińska solanka, stosowana do inhalacji, pomaga też w schorzeniach dróg oddechowych, a kąpiele w niej – w chorobach reumatycznych.
O tym, że podziemne wody działają korzystnie, a niekiedy zbawiennie na zdrowie, wiadomo od starożytności. Pomimo postępów nauki wciąż jednak nie do końca wiemy dlaczego. Woda z każdego źródła jest inna, a nieuchwytne w laboratoriach różnice w ich składzie chemicznym mogą decydować o właściwościach leczniczych. Nie udaje się też podrabiać wód leczniczych metodami przemysłowymi. Dlatego podróży do wód nic nie zastąpi. Trzeba jednak wiedzieć, jakich wód potrzebujemy.
A jest w czym wybierać. Pod względem bogactwa, a zwłaszcza różnorodności wód leczniczych Polska, obok Francji, Słowacji, Czech i niektórych części Niemiec, należy w Europie do krajów uprzywilejowanych. Mamy aż 43 uzdrowiska, w których można leczyć wszystkie niemal rodzaje chorób.
Balneolodzy wyróżniają pięć podstawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta