Podstawowe zasady organizacji pracy w placówkach służby zdrowia
A jak administracja szpitala
Ustawa o ZOZ nie mówi wprost, kto należy do pracowników administracyjnych. Szpital, przychodnia itd. powinny to zatem ustalić, wskazując, które stanowiska kwalifikujemy do technicznych, które do gospodarczych i obsługi, a które do administracyjnych. Unikną w ten sposób problemów z prawidłowym określeniem norm czasu pracy dla poszczególnych osób. Dla pracowników działalności podstawowej wynoszą one bowiem 7 godzin 35 minut na dobę oraz przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień, a dla gospodarczych odpowiednio 8 i 40 godzin.
C jak czas pracy a ewidencja
Pracodawcy muszą prowadzić i przechowywać ewidencję czasu pracy osób pracujących powyżej 48 godzin na tydzień. Mają ją także udostępnić Państwowej Inspekcji Pracy. Ta – ze względu na bezpieczeństwo lub zdrowie pracowników a także po to, aby zapewnić właściwy poziom świadczeń zdrowotnych – może zakazać albo ograniczyć wydłużenie maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy.
D jak dyżur medyczny
Dyżur medyczny to wykonywanie poza normalnymi godzinami pracy czynności zawodowych lekarza lub innego pracownika medycznego w ZOZ przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych. Taką definicję wskazuje art. 18d pkt 4 ustawy o ZOZ. Może go pełnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta