Siłaczka z enerdówka i jej magazyn o Polsce
O tym, jak nas widzi młoda Niemka Antje Ritter-Jasińska i dlaczego wydaje dla Niemców kwartalnik o naszym kraju
Założyła „Polenplus” z przyjaciółką Elisabeth Muenchow, jednak w tym duecie to ona zna polski i Polskę (dlatego jest jego redaktor naczelną). Przyjechała tu po raz pierwszy 13 lat temu i z miłości do chłopaka z Torunia zaczęła uczyć się języka. – Największą barierą w poznawaniu Polski przez Niemców jest nieznajomość języka. Potwierdziły to badania, które przeprowadziłyśmy na dużej grupie znajomych, zanim zabrałyśmy się do pracy – opowiada Antje Ritter. Na drugim miejscu był brak przystępnych informacji. To dobrze rokuje.
Ciekawe podobieństwa
Zadaniem „Polenplus” jest przybliżenie Niemcom Polski i zachęcenie do poznawania jej na własną rękę, bo – jak twierdzi Ritter – łączy nas o wiele więcej, niż myślimy. W jej przypadku podobieństwa zaczynają się choćby od tego, po której stronie muru berlińskiego przyszło nam żyć. – Wychowałam się w Berlinie Wschodnim, w rodzinie o antykapitalistycznym nastawieniu. Z domu wyniosłam m.in. przekonanie, że wszyscy ludzie są równi. Kiedy nastąpił przełom, mój świat się zawalił. Miałam 14 lat i nie mogłam się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Teraz, oczywiście, w pełni doceniam to, co się wydarzyło, ale wtedy tego nie rozumiałam. Przyjechałam do Polski w połowie lat 90. i przypomniało mi się dzieciństwo. To było jak powrót do korzeni – wspomina.
Bez kompleksów
Po dziesięciu latach studiów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta