Przy komercjalizacji nie uwzględniamy straty w bilansie
Przy zmianie formy prawnej przedsiębiorstwa w aktywach z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie uwzględniamy straty podatkowej. Bierzemy pod uwagę te dane, które wpłyną na podstawę opodatkowania nowo powstałej spółki
– Czy w związku z art. 37 ust. 1 ustawy o rachunkowości oraz art. 7 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedsiębiorstwo państwowe sporządzając bilans według stanu na dzień poprzedzający komercjalizację (przekształcenie w spółkę akcyjną), ma obowiązek tworzenia rezerw i ustalania aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego? – pyta czytelnik DF.
Efektem komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego jest zmiana jego formy prawnej (przekształcenie) na spółkę kapitałową (w tym wypadku akcyjną). Powstała spółka wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na ich charakter prawny (z wyjątkiem przypadków określonych w odpowiednich przepisach).Dniem komercjalizacji jest, zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 171, poz. 1397 ze zm.), pierwszy dzień miesiąca przypadającego po wpisaniu spółki do rejestru przedsiębiorców. Z tym dniem przedsiębiorstwo państwowe zostaje wykreślone z rejestru.
Zamknięcie ksiąg
Art. 12...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta