Autorzy nowoczesności
Zdominowana przez technikę globalna wioska: tymi słowami można określić świat, w którym dziś żyjemy. Stwierdzenie to jest tak banalne, że szanujący się publicysta stara się skrzętnie go unikać. Mało kto się zastanawia, kiedy staliśmy się niewolnikami techniki.
Mało kto potrafi sobie wyobrazić życie bez elektryczności, telefonu, bieżącej wody i innych codziennych udogodnień. Tymczasem była to rzeczywistość jeszcze nie tak dawna, właściwa choćby pierwszej połowie XIX wieku. To właśnie w owym stuleciu – Polakom kojarzącym się raczej z rozbiorami i nieudanymi powstaniami – nastąpił ogromny skok cywilizacyjny, który pozwolił ludzkości przekroczyć próg, zza którego nie ma już powrotu do przeszłości.
Zawdzięczamy to rewolucji przemysłowej, czyli szybkiej (jak na dotychczasowe doświadczenia) przemianie metod i organizacji produkcji dóbr użytkowych, zapoczątkowanej w Anglii schyłku XVIII stulecia, a potem kopiowanej mniej lub bardziej dokładnie w innych krajach. Każdy podręcznik zawiera odpowiedni rozdział poświęcony temu zagadnieniu, przez uczniów i studentów zwykle czytany niechętnie, uchodzący za nudny i bezosobowy. Znacznie bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta