Wielkość i chwała odkrywcy
Po parodniowym postoju prowadzeni przez Indian Hiszpanie zaczęli penetrować bahamski archipelag, a 28 października dotarli do Kuby, którą Kolumb nazwał Juaną. Opływając fragmenty jej wybrzeży, natknięto się na tytoń, kukurydzę, ziemniaki i sporządzane z bawełnianej przędzy hamaki.
W poszukiwaniu złota okręty rozdzieliły się, a Kolumb z „Santa Marią” i „Niną” 5 grudnia dopłynął do Haiti (nazwanej Hispaniolą). Znaleziono tu więcej wyrobów ze szlachetnych kruszców oraz nawiązano handel wymienny z tubylcami. W nocy z 24 na 25 grudnia „Santa Maria” osiadła jednak na rafie w zatoce Navidad i trzeba było ją opuścić. Kolumb zdecydował wybudować tu fort Villa de la Navidad. Pozostało w nim 39 uczestników wyprawy, którzy mieli skupować złoto od Indian i zbadać wyspę. Natomiast sam admirał na pokładzie „Niny” ruszył 16 stycznia 1493 roku w podróż powrotną. Po drodze okręty natrafiły na bardzo trudne warunki pogodowe i cudem uniknęły utonięcia. Ostatecznie 3 marca osiągnięto ujście Tagu, a dwanaście dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta