Fiskus chce wiedzieć, czy masz u siebie pracowników oddelegowanych z zagranicy
Korzystanie ze skierowanego z zagranicy pracownika łączy się z określonymi obowiązkami. Między innymi trzeba poinformować urząd o jego wynagrodzeniu
Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z oddelegowanych z zagranicy pracowników.
Może wynikać to z samoistnej umowy lub nawet nie mieć formalnej podstawy prawnej (zwykle następuje przez skierowanie przedstawiciela spółki matki do organów polskiej spółki zależnej, przy założeniu nieodpłatnego pełnienia funkcji w polskiej spółce i przy jednoczesnym refundowaniu przez spółkę polską kosztów zatrudnienia).
Podatek w Polsce
Z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że w razie zatrudnienia zagranicznego podatnika przez polskiego przedsiębiorcę (mającego w Polsce siedzibę lub miejsce zamieszkania) zagraniczny podatnik (pracownik) płaci w Polsce podatek dochodowy od wynagrodzeń. Umowy rozszerzają tę zasadę również na przypadki, gdy polski przedsiębiorca nie jest formalnym pracodawcą, a jedynie korzysta z oddelegowanych pracowników zagranicznej firmy. Mówią one o opodatkowaniu w Polsce zagranicznego podatnika, gdy jego wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w państwie świadczenia pracy.
Zatrudnienie zewnętrzne
Sformułowanie o zatrudnieniu w imieniu (polskiego) pracodawcy dotyczy tzw. międzynarodowego zewnętrznego zatrudnienia. Ma ono miejsce, gdy korzystający z oddelegowanych pracowników polski...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta