Jeśli zgłaszasz ważny dowód, urząd powinien go rozpatrzyć i ocenić
Zdarza się, że w trakcie postępowania organy skarbowe odrzucają wnioski dowodowe, argumentując, że są mało istotne albo zbyt późno je zgłoszono
Narusza to zasadę czynnego udziału strony – jedną z podstawowych reguł postępowania podatkowego. Prawo żądania przeprowadzenia dowodu służy bowiem podatnikowi na każdym jego etapie.
Zgodnie z art. 123 § 1 ordynacji podatkowej strona ma prawo do czynnego udziału w postępowaniu. Oznacza to, że nie tylko dowiaduje się o stanowisku organów podatkowych, ale może wziąć aktywny udział w ustalaniu stanu faktycznego sprawy. I to na każdym etapie postępowania. Zatem podatnik może żądać przeprowadzenia dowodu. Mówi o tym art. 188 ordynacji podatkowej.
Dozwolone kontrargumenty
Przesłanką przeprowadzenia dowodu z całą pewnością jest okoliczność mająca znaczenie dla sprawy. Urząd może odmówić wyłącznie wtedy, gdy ustali, że okoliczności mające być przedmiotem dowodzenia zostały już wyczerpująco ustalone innymi dowodami. Z całą pewnością nie może odrzucić dowodu tylko dlatego, że jest on sprzeczny z przyjętą przez niego tezą, a nawet zaprzecza innym dowodom zgromadzonym w postępowaniu. Organ może nie uwzględnić wniosku, gdy żądanie dotyczy tezy dowodowej już stwierdzonej na korzyść strony.
W wyroku z 22 listopada 2005 r. Naczelny Sąd Administracyjny (FSK 2669/04) orzekł, że „zawarte w art. 188 ordynacji podatkowej sformułowanie »chyba że okoliczności te stwierdzone są wystarczająco innym dowodem« odnosi się do sytuacji, gdy żądanie dotyczy tezy dowodowej już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta