Żydzi północnej Afryki
Berberów traktowano jak niewiernych, ale nie pogan, tylko „ludzi Księgi”
W 695 roku na kolejny podbój wyruszyła z Cyrenajki wielka armia arabska pod wodzą Hasana ibn Nomana al Ghasaniego i odniosła spektakularny sukces: Kartagina zdobyta, mieszkańcy wymordowani lub wzięci w niewolę, tylko niektórym udało się schronić na Sycylii albo w Hiszpanii.
Dwa lata później z Konstantynopola wypływa spora flota, by odbić miasto. Równocześnie w górach wybucha powstanie Berberów Dżerawa, tym razem pod wodzą wyznającej judaizm władczyni i prorokini Al Kahiny. Arabowie znów się wycofują do Cyrenajki, a wojownicy żydowskiej królowej obracają wszystko w perzynę, by zniechęcić Arabów do kontynuowania podboju. Miejscowi, zromanizowani rolnicy mają tego dość. Wypatrują z utęsknieniem Arabów, a gdy ci się pojawiają, szybko się im poddają. W 698 roku wyludniona Kartagina zostaje ponownie zdobyta, ostatnie punkty bizantyjskiego oporu złamane, a straszna Kahina – pokonana i zabita.
Od tej pory Berberowie do lat 30. VIII wieku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta