Za pracę w święta należy się czas wolny
Nie każda praca w niedzielę i święta oznacza, że pracodawca łamie prawa pracownicze. Niektóre firmy mogą zatrudniać ludzi w te dni
Kodeks pracy dopuszcza wyjątki od generalnej zasady, że niedziele i święta są wolne od pracy. Znajdują się one w jego art. 15110.Mówi on, że praca w te dni jest dozwolona m.in. w transporcie, komunikacji, firmach funkcjonujących w systemie zmianowym i ruchu ciągłym. Oczywiście w święta mogą pracować zatrudnieni przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Chodzi w szczególności o gastronomię, hotele, jednostki gospodarki komunalnej, służbę zdrowia, ochronę itp. Ustawodawca z oczywistych względów nie zdecydował się na opracowanie zamkniętego katalogu prac, jakie mogą być wykonywane w dni powszechnie wolne od pracy. Mimo że handel zaspokaja codzienne potrzeby ludności, to prawo wyjątkowo zabrania pracy w placówkach handlowych w dni świąteczne.
Za pracę w niedzielę lub święto uważa się tę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta