Odszkodowaniem trzeba się podzielić
Właściciel, który przez pewien czas nie mógł korzystać ze swojej działki z winy innych osób, może ubiegać się o odszkodowanie. Niestety, gdy je otrzyma, musi wykazać je w zeznaniu rocznym jako dochód i zapłacić od niego podatek
Wśród przedstawicieli fiskusa nie ma zgody co do tego, czy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu, czy też jest objęte zwolnieniem.
Przeważa pogląd, że trzeba się nim dzielić z fiskusem. Wydaje się on też, niestety, bardziej przekonujący niż przeciwny.
Oto przykład. Czytelnik kupił nieruchomość, uzyskaną przez poprzedniego właściciela w wyniku zniesienia współwłasności, zajętą przez jego dalszych krewnych. Mimo wezwań przez trzy lata zwlekali oni z wydaniem nieruchomości. Czytelnik wystąpił przeciwko nim do sądu. W styczniu 2008 r. zapadł wyrok przyznający mu prawie 35 tys. zł z tytułu bezumownego korzystania z tej nieruchomości. Czytelnik pyta, czy będzie musiał zapłacić podatek od tego odszkodowania i jaki?
Prawo do rekompensaty za uszczerbek spowodowany pozbawieniem możliwości korzystania z nieruchomości przyznaje właścicielowi art. 224 – 225 kodeksu cywilnego. Choć potocznie nazywa się tę rekompensatę odszkodowaniem za bezumowne korzystanie, przepisy posługują się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta