Historia znaleziona w Saragossie
I ty możesz zostać więźniem inkwizycji posądzonym o herezję. Założą ci sanbenito, strój hańby ze spiczastym kapturem, i wezmą w krzyżowy ogień pytań. Na szczęście pytań zadawanych po angielsku
Stolica Aragonii kojarzy nam się literacko: z „Popiołami” Żeromskiego i napisaną po francusku powieścią Jana Potockiego „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Z początkiem XIX wieku, z epoką napoleońską. Jednak na obliczu miasta najwyrazistsze piętno odcisnęły wcześniejsze stulecia.Są tu wspaniałe zabytki średniowiecza – zarówno z czasów, gdy Aragonią władali muzułmanie, jak i z późniejszego okresu, kiedy pokonały ich wojska chrześcijańskie.
Maurowie panowali w Saragossie przez cztery stulecia. W 1118 roku Alfons I Waleczny odzyskał miasto, ale w miarę zgodna koegzystencja trwała jeszcze kilkaset lat. Na pamiątkę pozostał mudejar, oryginalne połączenie w sztuce elementów islamskich z chrześcijańskimi. Aragońskie budowle w tym stylu świadczą o wysokim kunszcie muzułmanów działających na zlecenie chrześcijańskich możnowładców. W 2001 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Miasto nad Ebro ma ponad dwa tysiące lat. Założyli je Rzymianie w 25 r. p.n.e., nazywając Caesaraugusta na cześć Oktawiana Augusta. Dla Maurów była to Sarakosta, dla Aragończyków i Kastylijczyków – Zaragoza (czytaj: Saragosa).
Po Rzymianach zostały fragmenty murów, łaźni, forum oraz portu rzecznego. W 1972 roku podczas prac budowlanych odkryto też teatr z I wieku. Powstało w tym miejscu Museo del Teatro de Caesaraugusta, w którym nocą pokazują program...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta