Jak korygujemy błędne rozliczenia dofinansowań i refundacji składek
Na pytania odpowiadała Edyta Sieradzka, dyrektor ds. dofinansowań w Ogólnopolskiej Bazie Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Pomylone pomniejszenia zawyżają wsparcie
- Wypełniając dokument INF-D-P za jednego z pracowników za styczeń, popełniłam błąd i w poz. 45 „pomniejszenia” wpisałam 123,74 zł zamiast 137,49 zł. Wskutek tego wyszło wyższe dofinansowanie. Robiąc druk INF-U-P za tę osobę za styczeń, w poz. 57„do wypłaty” wychodzi kwota niższa niż suma składek ZUS. Wynika to z popełnionej wcześniej pomyłki. Łączna kwota do wypłaty z formularzy INF-D-P i INF-U-P równa się poz. 46 z INF-U-P (najniższy pułap intensywności pomocy). Za INF-D-P otrzymaliśmy zbyt dużą wypłatę, jednak za INF-U-P wychodzi proporcjonalnie mniej. Czy powinnam skorygować informację INF-D-P za styczeń, mimo że razem otrzymaliśmy prawidłową kwotę?
Jeżeli faktycznie kwota refundacji składek za luty została obniżona przez program tylko o kwotę zawyżonego dofinansowania spowodowanego pomyłką w poz. 45 INF-D-P, ale kwota ogółem (łączna) dofinansowania i refundacji wychodzi dobra, nie trzeba robić korekty. W rozliczeniu rocznym za 2008 r. i tak firma wykaże bowiem kwotę łączną. Musi pani pamiętać, że takie kwoty zostały wypłacone i przepisywać je, tj. ujmować w następnych miesiącach w poszczególnych pozycjach. Zrobiona korekta pozwoliłaby ewentualnie wykazać kwoty faktycznego dofinansowania za ten miesiąc i kwoty refundacji za ten miesiąc, wtedy miałaby pani jasną sytuację.
Zła podstawa wymiaru powoduje sprostowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta