Obliczamy zasiłki dla prowadzących działalność
Podstawę wymiaru zasiłków dla właścicieli małych firm stanowi przychód wchodzący do podstawy wymiaru składki chorobowej, po odliczeniu kwoty odpowiadającej składkom potrącanym ze środków ubezpieczonego
Z przychodu tego odliczaliśmy zatem lub odliczamy:
- 18,71 proc. za okres do 30 czerwca 2007 r.
- 15,71 proc. za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r.
- 13,71 proc. za okres po 31 grudnia 2007 r.
Przez przychód prowadzących pozarolniczą działalność rozumiemy kwotę zadeklarowaną, ale nie niższą od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy nie może to być mniej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Składniki podstawy wymiaru zasiłków dla nich ZUS pomniejsza o 13,71 proc., począwszy od przychodu za styczeń 2008 r.
Podstawy wymiaru zasiłku nie ustalamy na nowo, jeżeli między pobieraniem zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była, ale krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe. Zasadę tę stosujemy także, gdy:
- kolejny zasiłek przysługuje już za okres, kiedy obowiązuje niższa stopa procentowa składki rentowej,
- w przerwie między świadczeniami nieprzekraczającej trzech miesięcy kalendarzowych ubezpieczony uzyskał przychód, od którego została potrącona niższa składka rentowa.
Ubezpieczenie krótsze niż 12 miesięcy
Jeżeli przedsiębiorca stał się niezdolny do pracy przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia chorobowego, zasiłek ustalamy od przeciętnego miesięcznego przychodu z faktycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta