Naukowcy na zwolnieniu lekarskim dostają normalne wynagrodzenie
Nauczycielom akademickim, pracownikom naukowym PAN oraz jednostek badawczo-rozwojowych nie przysługują zasiłki za czas choroby. Zachowują wtedy prawo do swojego wynagrodzenia
Zasady wynagradzania nauczycieli akademickich reguluje prawo o szkolnictwie wyższym z 27 lipca 2005 r. (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.). Zgodnie z jego art. 154 za czas niezdolności do pracy wskutek choroby nauczyciel akademicki dostaje wynagrodzenie obliczane na zasadach przewidzianych w art. 92 kodeksu pracy. Przepis ten wszedł w życie 1 września 2006 r.
Art. 154 ust. 2 prawa o szkolnictwie wyższym nie daje podstaw do przyjęcia, ze od tego dnia nauczyciel akademicki nabywa za czas choroby prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 kodeksu pracy, oraz do zasiłku chorobowego finansowanego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Według ministra nauki i szkolnictwa wyższego (pismo z 30 sierpnia 2006 r., DP-123-2249/06) nadal im przysługuje prawo do wynagrodzenia obliczanego na zasadach przewidzianych w art. 92 kodeksu pracy wypłacanego ze środków uczelni.
Kiedy możliwe jest rozstanie
W świetle art. 124 pkt 1 ustawy rektor może rozwiązać za wypowiedzeniem stosunek pracy z mianowanym nauczycielem akademickim, jeżeli choroba przekracza okres zasiłkowy, czyli 182 dni albo 270 dni gdy chodzi o gruźlicę. Jeśli lekarz stwierdzi poprawę stanu zdrowia i możliwość powrotu do pracy, rozstanie jest dopuszczalne dopiero po dwóch latach takiej absencji.
Nauczyciele akademiccy zatrudnieni na podstawie mianowania zachowują zatem przez tyle czasu normalne wynagrodzenie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta