Dyżurującemu lekarzowi należy się kilka dodatków
Za niedzielny dyżur szpital może wypłacić pojedynczy dodatek. W razie zaskarżenia tej decyzji przez medyka i przegranej w sądzie trzeba będzie uregulować niewypłacone dodatki i to z odsetkami
– Jak należy zapłacić lekarzowi za dyżur medyczny pełniony w środę lub sobotę (w dniu wolnym od pracy) od 7 do 7 dnia następnego, czyli przez 24 godziny, skoro pracuje on w równoważnym systemie czasu pracy do 12 godzin? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Art. 32i ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ) dopuszcza zatrudnianie pracowników ZOZ w równoważnym systemie czasu pracy. Polega on na tym, że pracodawca przedłuża wymiar czasu pracy do 12 godzin na dobę i odpowiednio skraca w innym dniu lub wyznacza dni wolne.
Gdzie wolno wprowadzić
Wprowadzenie takiego systemu musi uzasadniać rodzaj pracy lub jej organizacja. Nie wolno jednak w ten sposób angażować tych, którzy pracują w skróconych normach czasu pracy, czyli:
- w komórkach organizacyjnych (zakładach, pracowniach), gdzie występują szczególne lub szczególnie uciążliwe warunki pracy,
- niewidomych pracujących na stanowiskach wymagających kontaktu z pacjentami,
- pracowników w ciąży i opiekujących się dzieckiem do lat 4 bez ich zgody.
Ile tej pracy...
Ponadto,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta