Małe formy, wielkie sprawy
Na rozpoczynającym się 16 kwietnia XLIII Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt widzowie obejrzą 19 przedstawień. Spośród 14 spektakli konkursowych oni właśnie wybiorą ten, który otrzyma główną nagrodę festiwalu: Wielką Nagrodę Publiczności
Pozostałe wyróżnienia przyzna jury oraz – po raz pierwszy w historii festiwalu – studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. Przedstawienia grane będą nie tylko na szczecińskich scenach, ale również w Berlinie i Pasewalku. Rene Pollesch, Luk Perceval, Grażyna Kania, Janusz Opryński i Witold Mazurkiewicz to tylko niektórzy spośród znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów, którzy festiwalowej publiczności zaprezentują swoje najnowsze spektakle.
Kontrapunkt to obok Kaliskich Konfrontacji najstarszy polski festiwal teatralny. Jego kształt, począwszy od 1966 roku, ewoluował i choć małe formy przez niemal pół wieku stanowiły główny obszar zainteresowania organizatorów przeglądu, to same w sobie różnie były rozumiane. Tym bardziej że, jak informował dziennikarz „Głosu Szczecińskiego” obserwujący odbywającą się przy okazji I edycji festiwalu sesję naukową poświęconą małym formom, „definicji nie udało się dyskutantom ustalić”.
Dzisiejszą formułę przegląd zyskał przy okazji XXX edycji, kiedy w jego nazwie pojawiło się słowo „Kontrapunkt”. Szczeciński festiwal miał służyć prezentacji dwóch teatralnych nurtów: alternatywnego i repertuarowego. I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta