Pozycja akcjonariuszy spółek publicznych
Coraz bardziej widoczna jest odrębność spółki publicznej od jej modelu uregulowanego przez kodeks spółek handlowych – twierdzi kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego na WPiA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, konsultant w kancelarii prawniczej Gessel
Dynamiczny rozwój rynku kapitałowego zmusza do przewartościowania spojrzenia na klasyczne instytucje prawa handlowego, które swoje korzenie mają jeszcze w legislacji z przełomu XIX i XX w. Zmienia się nie tylko otoczenie zewnętrzne, lecz również funkcje, jakie przypisano poszczególnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, zwłaszcza w odniesieniu do prawa spółek. Szczególnie jaskrawym przykładem tych nowych tendencji jest spółka publiczna.
W prawie polskim jako konstrukcja prawna spółka ta pojawiła się wraz z pierwszą regulacją normatywną dotyczącą rynku kapitałowego, tj. w ustawie z 22 marca 1991 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, i od tego momentu podlega nieustannej ewolucji, nie tylko w płaszczyźnie regulacyjnej, ale także konstrukcyjno-ustrojowej.
Dystrybucja informacji rynkowej
W świetle dzisiejszych przepisów prawa, tj. ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (dalej: ustawa), spółką publiczną jest taka, której przynajmniej jedna akcja podlega dematerializacji w trybie ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Warunki, w jakich funkcjonują spółki publiczne, w tym zasady, na których oparty został aktualny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta