Flandria Zachodnia
Zanim przed dwustu laty powstała Belgia, równiny Flandrii były terenem rywalizacji królów Francji i władców Niemiec. Ale Flandria stanowiła dla feudalnych królestw twardy orzech do zgryzienia.
To tu najwcześniej w północnej Europie doszedł do głosu buntowniczy plebs, obywatele dumnych miast, takich jak Brugia i Courtrai we Flandrii Zachodniej, którzy uparcie bronili swej niezależności, miejskich praw i własnego języka. Najwspanialsze, najczęściej odwiedzane przez turystów budowle Flandrii to nie zamki i pałace, lecz ratusze i hale targowe. Flamandzcy tkacze i kupcy przez wieki z pokolenia na pokolenie gromadzili doczesne dobra, dzięki czemu Flandria to dziś jeden z najbogatszych regionów Europy, znany m. in z usług finansowych i przemysłu wysokich technologii. Ale rodziła się tu też wielka sztuka – malarstwo Hansa Memlinga, Pietera Brueghela, Rembrandta i dziesiątków innych mistrzów pędzla, których obrazy możemy oglądać w flamandzkich muzeach i kościołach.
Courtrai (Kortrijk)
Do klęski Francuzów na podmokłej równinie zwanej Groeningheveld, na wschód od Courtrai, czyli flamandzkiego Kortrijk, przyczyniły się utrudniające atak ciężkiej jazdy strumienie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta