Jak wykupić mieszkanie własnościowe
Wiele osób nie widzi żadnej różnicy między własnościowym prawem do mieszkania a jego własnością. Nic dziwnego – oba lokale można sprzedać i odziedziczyć. Mieszkanie własnościowe należy jednak do spółdzielni, a nabyte na własność – do tego, kto je wykupi. Dlatego wiele osób chce je mieć na własność.
Załatwianie formalności trzeba rozpocząć od złożenia wniosku do spółdzielni (art. 1714 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Na jego rozpatrzenie ma ona trzy miesiące. Jeżeli jednak grunt, na którym stoi dom, ma nieuregulowaną sytuację prawną, to trzeba poczekać, aż spółdzielnia ją uporządkuje.
Musi być uchwała
Po otrzymaniu wniosku spółdzielnia sprawdza, czy dana osoba spełnia wymagania zawarte w przepisach i w uchwale spółdzielczej. Chodzi o uchwałę określającą przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali w budynku lub budynkach (przed 31 lipca ub.r. mogła ona obejmować wiele budynków).
Z uchwały wynika, kto i jakie lokale może nabyć na własność oraz czy i jakie pomieszczenia przynależne (piwnica, komórka) będą ich własnością....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta